Musisz dokonać autoryzacji, by w pełni korzystać z dobrodziejstw tego serwisu.

Michał Radzki, w odpowiedzi na propozycję hr. Łaskiego

APEL

Drodzy Sarmaci i Sarmatki!

Pozwolę sobie wystosować do Was apel. Ponieważ to, co pisałem wcześniej odleciało wraz z wietrzykiem, który przelatywał nad Grodziskiem i w Waszych głowach żadnego wzruszenia nie wzburzyło. Bardzo proszę o wysłuchanie słów moich, którymi chcę Was od niechybnej hańby wyratować.
My Sarmaci znani i podziwiani jesteśmy w całym świecie. Przed odwagą naszą i heroicznymi wyczynami przy szabli i szklanicy złocistego napoju każdy kto przy zdrowych zmysłach jest głowę z pokorą pochyla. Mądrością również chcielibyśmy się szczycić i innych za istoty zatrzymane na niższym szczeblu rozwoju umysłowego postrzegać. Jedyne co nas może zniszczyć to tylko my sami i będzie to najsmutniejszy upadek...
Serce mi się kraje na samą myśl, że to właśnie Ja, zwykły, szary obywatel naszego Księstwa pouczać muszę dużo bardziej znamienitszych ode mnie Sarmatów, bo wszak odznaczonych przez miłościwie nam panującego Księcia tytułami i stanowiskami. Prawdziwemu Sarmacie nie przystoi o nic prosić, ani błagać, tymczasem Pan minister Łaski namawia Was do tego abyście ukorzyli się przed nim i o umorzenie długów swoich na kolanach go błagali, czym hańbę na cały ród Sarmatów i potomstwo swoje nałożycie. Czyż pieniądze są dla Was ważniejsze od godności? Czy chcecie zaprzedać całą idee Sarmatyzmu i bohaterskie czyny przodków Waszych, historię za kilka nędznych monet niczym Judasz Chrystusa?
Wkrótce okaże się ilu jest w Sarmacji prawdziwych Sarmatów, a ilu Żydków, dla których dobra materialne stanowią wyższy byt nad nieśmiertelną ideą Sarmatyzmu. Apeluję do Was najdrożsi moi Sarmaci i Sarmatki nie dajcie się skusić szatańskiej propozycji Pana Łaskiego i zhańbić swego dobrego imienia, wszak Sarmacie nie przystoi giąć kolan przed nikim, prędzej gotów umrzeć! Jeśli zaś ktoś z Was pieniędzy nie ma na spłatę długów, gotów jestem oddać własne byleby Go od upokorzenia uratować!

Pozdrawiam, Michał Radzki, mam nadzieję, że pozostanie wielu prawdziwych Sarmatów...

Ten cytat lubią 3 osobyKarolina Aleksandra, Ignacy Urban de Ruth, Daniel January von Tauer-Krak..

dodano: cholera wie, dawno temu.